Bešeňová a Liptovská Teplá ukazujú, ako môže fungovať zdieľaná ekonomika medzi obcami

V rámci série stretnutí so starostami obcí zapojených do prípravy stratégie Liptov 2030 sa 1. apríla 2022 stretli zástupcovia projektového tímu so starostami Bešeňovej a Liptovskej Teplej. Obce nachádzajúce sa v tesnej blízkosti si pochvaľujú dobre fungujúce vzťahy. Tie sú základom pre spoločný rozvoj.

Bešeňová a Liptovská Teplá ukazujú, ako môže fungovať zdieľaná ekonomika medzi obcami

Liptovská Teplá bola strediskovou obcou. V obci sa nachádzajú viaceré priemyselné a výrobné podniky, spádová základná škola pre žiakov z 3 obcí, spoločná pošta a vďaka veľkej snahe starostu Milana Kašáka, pribudlo do občianskej vybavenosti aj zdravotné stredisko. Jeho služby využíva sedem okolitých obcí. Obec navyše prevzala výrobný podnik RENOP, s.r.o., ktorý sa stal prvým sociálnym podnikom tohto typu na Liptove. 

Susediaca Bešeňová, ktorú už 24 rokov vedie Martin Baran, je zase jedným z hlavných centier cestovného ruchu na Liptove. V tomto odvetví tu pracuje približne 700 ľudí. Vďaka rozsiahlej bytovej výstavbe sa Bešeňovej podarilo pritiahnuť do obce mladé rodiny s deťmi. Celkovo obec vystavila 115 bytov za ostatných 8 rokov. Obec plánuje s výstavbou pokračovať. Pribudnúť by mali okrem nájomného bývania aj početné stavebné pozemky.

Obec Bešeňová ide doslova na plné obrátky. Momentálne má viac ako 10 projektov, ktoré sú pripravené na realizáciu. Týkajú sa obnovy miestnych komunikácií, všešportového areálu, cintorína, domu smútku i miestneho kultúrneho domu. V blízkej dobe by v obci mali pribudnúť informačné kiosky a v dlhodobom horizonte má obec víziu vybudovať moderné športové kongresové centrum.

Napriek silnej orientácii na cestovný ruch však starostovia nezabúdajú v prioritách na svojich občanov. Starosta Liptovskej Teplej Milan Kašák chce čo najskôr začať s dobudovaním chodníka, ktorý by prepájal železničnú stanicu s obcou a nenútil by občanov, vrátane detí, využívať na tejto trase hlavnú cestu. Starosta Martin Baran má zase pripravenú obsiahlu projektovú dokumentáciu pre rozšírenie kapacity miestnej materskej školy, ktorá už v poslednom roku nevedela vyhovieť všetkým žiadostiam.

zdieľanie článku